"Cena se nevyjadřuje jen v dolarech a centech, ale i v potu a krvi, nudě, rozbitých domovech, rozdrcených ideálech, nemoci a šílenství." - Henry Miller

Co mi vadí na knihách Harry Potter

13. prosince 2015 v 14:50 | Bridget |  Jak to vidím jáVím, že je tento článek bílou rukavicí. Je mi jasné, že je mezi Vámi mnoho fanoušků Harryho Pottera, ale myslím, že každý má právo vyjádřit názor, i když to znamená pobouřit "pár" lidí. Takže jestli se chcete i vy podělit o svoje mínění tak prosím slušně a s respektem k názorům druhých.
Děkuji.

Jazyk
Joanne Rowlingová postrádá popisovací schopnosti. Cože? Vezměte si nějakou opravdu kvalitní fantasy např. svatý grál celého fantasy Světa: Pán prstenů, přečtěte si libovolnou popisovou část jak z Harryho tak z Pána. Vidíte ten rozdíl? Čtete neuvěřitelně propracované vyprávění o Středozemi, stačí jedna věta a v hlavě už Vám sami naskakují obrazy překrásné krajiny. Tolkien dokáže rozpohybovat Vaši fantazii během vteřiny. A Rowlingová? Co ta chce aby jste si představili? Normální britskou univerzitu vyšperkovanou běžnou filmovou bižuterií jako je útes, mlha, dlouhá temná příjezdová cesta a pár chatrčí krčících se pod budovou, velkoduše nazývaných vesnička. No a jak jinak než ohromný, tmavý a zakázaný les. Omlouvám se Joanne, ale všechny tyhle drobnůstky jsou předvídatelné a ohrané. A to, že se celý příběh odehrává buď v Londýně nebo v té okoukané škole? Pff, je vůbec tato žena schopna vymyslet něco originálního?

Hlavní postavy
Je to jen klam nebo Harryho úloha spočívá v tom tu a tam chytit zlatonku, stěžovat si na bolesti jizvy a čas od času se svalit na zem a řvát něco o tom že "on se vrátil"? Chci říct: na to že je Harry hlavní postava nikdy neřekne nic důležitého. O postup v ději, nebo o informovanost čtenářů se postará Hermiona, se svým mozkem plným našprtaných frází a kouzelných formulek. A abychom se občas i zasmáli? O to se postará Ron popřípadě jeho dva starší bratři. A co teda obstarává Harry? Estetickou ozdobu filmu a občasnou zmínku o tom jam mu zlý a ošklivý Voldemort zahubil rodiče a byl by zabil i jeho, nebýt jeho milující matky jež ho svou láskou zachránila a on se stal "tím, který přežil" bla, bla, bla. Jo, jo Harry my víme, tvá stvořitelka Rowlingová nám to nezapomene připomenout alespoň 5x v každé knize. Shrnutí? Stalo se už někdy v historii fantasy že by hlavní postava byla tak "nepotřebná"?

Ocenění postav
Když už jsme si to vyjasnili s postavami mrkneme se i na jejich ocenění. Já osobně věřím, že všechny postavy v knihách jsou nějakým způsobem pro příběh důležité (i když se třeba jedná jen o mudlu uklízejícího v Bradavicích záchodky a až úchylně milujícího svou kočku). Ovšem v příběhu o našem obrýleném a zjizveném čarodějovi to asi neplatí. Tady totiž evidentně platí úplně jiná pravidla: Nemáš iniciály H.P? Nemáš jizvu? Nebydlíš v přístřešku pod schody? Nemáš život pod psa z důvodů mrtvých rodičů a drahého strýčka s tetinou, kteří ti nedávají ani korunu ze sirotčího důchodu? No tak v tom případě se připrav, že budeš celý příběh jen nedoceněný přisluhovač. Harry Potter - ten, který přežil, vyvolený hrdina který jako jediný může zachránit náš Svět před hrozným Voldemortem. A přitom! Všechno důležité, všechny vědomosti nosila v hlavě Hermiona, a čeho se dočkala? Statusu chytračky, mudlovské šmejdky a deseti bodů pro Nebelvír. Ron se každou chvíli pouští do nebezpečí (Kámen mudrců - šachový turnaj), překonává ve jménu dobra a záchrany Světa svůj největší strach (Tajemná komnata - následování pavouků). A jakého uznání se dočká? Stejně jako u jeho budoucí přítelkyně se mu dostane společenské nálepky, tentokrát "zrzavé ošuntěné nemehlo neschopné naučit se pár jednoduchých kouzelnických formulek". No a abych mu neubrala i to trochu co mu autorka připsala na vrub tak ještě zmíním: deset bodů pro Nebelvír! A mohla bych pokračovat do nekonečna, protože nikdo krom "Harrolda" se nedočká ničeho většího než je právě těch několik bodů pro tu pitomou kolej, která pochopitelně pokaždé pohár vyhraje, právě díky Harrymu.

Vata, omáčka, výplň aneb "obsrávačky everywhere"
Joanne už nežijeme v době kdy se platí za řádek. Což znamená že rozsah toho co napíšete už není přímo úměrné velikosti Vašeho platu. Napsala sedm knih. V každá má alespoň 500 stran. Jak to? Dvě slova: anglický Jirásek. S tím rozdílem, že Alois Jirásek (Psohlavci, F.L Věk) měl na tohle "vatování" dostatečnou slovní zásobu. A navíc on skutečně žil v té době kdy se platila "trojkoruna" za každý řádek navíc. Jirásek proto dokázal popisovat malého broučka na čtyřech stránkách. Rowlingová byla ještě vytrvalejší: na šesti stránkách rozebírá jak Harryho pálí jizva a na dalších patnácti popisuje jeho urputnou snahu získat zlatonku. Pokud bychom provedli nekompromisní škrty těchto nepotřebných částí a přecedili ty důležité, zůstaly by nám nanejvýš tři až čtyři průměrné knihy. Místo sedmy podprůměrných.

Originalita
A ani v této kategorii by Joanne nezazářila. A dokážeme si to hned. Bradavice: no tak to je rychlý proces. Bradavice - jak už jsem psala výše - vypadají jako běžná britská univerzita. Briti si na tradice potrpí a tak své školy neradi vystavují velkým rekonstrukcím, není tedy divu že v kouzelnickou školu se proměnila jedna z jejich univerzit a ani na to nebylo potřeba tolik úprav. Brumbál: Ale Rowlingová, ty rošťando jedna, že ty si se inspirovala Gandalfem? Dobby: Ani tenhle týraný dobrák od kosti není tak úplně z její hlavinky. Že by přesný opak Gluma? Hodný Dobby jako alter ego zlého Gluma? Zvěromágové: Pff, každý fanda Hobita pozná okopčeného kožoměnce. A sám velký lord Voldemort? To je jasná reinkarnace anakondy ze stejnojmenného béčkového hororu. No je jasné že věci, které skutečně pocházejí z její představivosti by se dali spočítat na prstech jedné ruky.


Propracovanost
Tolkienovy nejznámější knihy jsou čtyři: tři na Pána prstenů a jeden Hobbit. Čtyři knihy tomuto géniovi stačili na to, aby vytvořil celý Svět. Čtyři knihy a vytvořil Svět i s jeho historií. Čtyři knihy a od základů přestavěl celou fantasy tvorbu, vymyslel několik nových druhů - od elfů až po trpaslíky, a nejenom to, on i každému svému národu vymyslel vlastní jazyk s gramatikou! Čtyři knihy a fantasy nabralo úplně jiné obrátky. Joanne Rowlingová spotřebovala sedm knih na nic. Před Harrym nebylo nic a nic nebude ani po něm. Sedm knih ve jménu zbytečného plýtvnání papíru a zbytečného kácení stromů.A proč tedy tahle série ohromila tolik lidí? No to je vlastně synonymní otázka jako: Jak to, že na takovou sračku jako jsou Babovřesky chodí stále dost lidí aby měl ten megalomanskej Troška dost prachů na natáčeních dalších dílů?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Potterhead Potterhead | 11. ledna 2016 v 18:31 | Reagovat

Křestní jméno Rowlingové je Joanne, nikoli Jacqueline.

2 Potterhead Potterhead | 11. ledna 2016 v 18:51 | Reagovat

A další chyby, jež jsem nalezla ve tvém článku:
- Žádný "mudla uklízející v Bradavicích záchodky a až úchylně milující svou kočku se v knihách nenachází.
- Harry v žádném případě není zdrobnělinou jména Harrold.
- Ta tvoje "normální britská univerzita" rozhodně normální britskou univerzitou není. Vážně, četla jsi ty  knihy vůbec?
- Každá z jejích sedmi knih rozhodně 500 stran nemá (ačkoli to u těch, které jsou ještě tlustší, rozhodně není na škodu).
- Že je Harry nepotřebnou postavou a všechny další jsou nedoceněné? To jsi vzala kde?
- ohledně té propracivansosti; ano, Tolkien je opravdovým králem fantasy, který dokázal něco úžasného. Jenže je třeba si uvědomit, že právě on dal základy současnému fantasy a právě proto už žádné dílo nebude takové, jako je to jeho. Navíc Rowlingová vymyslela několik desítek vlastních kouzelných tvorů, rostlin, míst (máš vůbec tušení, jak propracované je takové Ministerstvo kouzel, Nemocnice u sv. Munga a dokonce i tebou tolik nenáviděný bradavický hrad?) a podobnè s jejich vlastních historií.

Mohla bych pokračovat, ale už tohle mi tolik hýbe žlučí, že by to můj monitor už asi nevydržel. Než budeš příště něco soudit, aspoň si o tom něco zjisti.

3 Bridget Bridget | 12. ledna 2016 v 20:23 | Reagovat

[2]: nebohá malá chudinko nechápající slovo ironie.

4 Bridget Bridget | 12. ledna 2016 v 20:32 | Reagovat

[2]: Článek jsi pochopila úplně špatně. Když mluvím o obyčejné škole nemám tím namysli pohybující se schodiště atd. ale skutečnost že se autorka ani nesnažila vymyslet si svou budovu, ale musela nudně přepracovat britské univerzity. A mohla bych ti tu vypsat stovku dalších důvodů proč je skutečně Harry Potter průměrné dílo. A k tomu že tvůj počítač nezvládne pojmout obyčejný článek? Nechceš popřemýšlet o koupi nového a tentokrát kvalitního zařízení? A ještě jedna maličkost: jestliže chceš aby tvou osůbku někdo bral vážně zkus jiné jméno. S touto přezdívkou je všem jasné že budeš reagovat zakomplexovaně, zaslepeně a absolutně neobjektivně. Tvůj komentář by mohl být považován za nemístný, přesto děkuji, že si se přemohla a přelouskla můj článek.

5 Potterhead Potterhead | 13. ledna 2016 v 20:53 | Reagovat

[4]: Fajn. Možná nechápu ironii, možná ji nesnáším, možná je moje "přezdívka" naprosto pitomá a možná jsem tvůj článek naprosto nepobrala. Možná. Je ale zajímavé, že na moji poznámku o tom, že máš ve článku chybně uvedeno několik naprosto základních věcí, jako je například jméno autorky díla, o němž pojednává tvůj článek. Že by si tu někdo nechtěl přiznat vlastní tupost? ;)

6 Potterhead Potterhead | 13. ledna 2016 v 20:54 | Reagovat

*na moji poznámku nereaguješ

7 Bridget Bridget | 14. ledna 2016 v 21:16 | Reagovat

[6]: když jsem si hledala přesné znění jejího jména objevilo si mi toto. Tak či tak to tedy předělám. Poděkovala bych ti za upozornění ale nesnáším lidi kteří nedokážou kritizovat konstruktivně. Což ty evidentně neumíš, mimochodem věděla si že schopnost konstruktivní kritiky dost vypovídá o inteligenci? A ještě maličkost tvůj komentář zní jakoby si všechny mermomocí chtěla přesvědčit o své pravdě - t také není zrovna pěkné. Takže než mi sem zase budeš něco psát uvědom si tyhle maličkosti. Děkuju

8 Potterhead Potterhead | 16. ledna 2016 v 22:06 | Reagovat

[7]: Nemusíš děkovat.

Mymochodem na prafopyz kažly vžak on to každý přešte.

9 Zabíječka tulipánů Zabíječka tulipánů | Web | 17. ledna 2016 v 22:26 | Reagovat

Já Harryho Pottera četla, viděla jsem filmy a líbilo se mi to. Je to fajn příběh, ale nic extra to není, souhlasím.

Jestli ti ale mohu poradit, vážně by sis měla dávat lepší pozor na pravopis (tady souhlasím zase s Potterhead, ačkoli to mohla vyjádřit o dost slušnější formou). Zkus si to po sobě třeba víckrát přečíst, bude to vypadat lépe :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama