"Cena se nevyjadřuje jen v dolarech a centech, ale i v potu a krvi, nudě, rozbitých domovech, rozdrcených ideálech, nemoci a šílenství." - Henry Miller

10 důvodů, proč...Miluju Beat Generation

24. října 2015 v 18:53 | Bridget |  Články na téma týdne


Nejsem si jistá jak moc je Beat Generation v ČR a SR "profláklá", a tak něco málo o ní:
Beat generation je umělecké a literární hnutí. Vzniklo v USA a více či méně se nikam dál nerozšířilo. Za což rozhodně nemůže to že by byli neoblíbení, vlatně právě naopak. Američani milovali Beat Generation. Endemity z nich udělala specifickost jejich tvorby. Autoři náležící k tomuto hnutí se nazývají beatníci. Myslím, že třeba Jacka Kerouaca - autora knihy Na cestě, nejspíš zná i ten čtenář, který o beatnících nikdy neslyšel.
Jestli Vás níže uvedené důvody proč mám tyhle "existence" tak ráda zaujmou, rozhodně neváhejte si je najít a třeba si i něco z jejich per a psacích strojů přečíst. Máte mé upřímné doporučení.

1. Beatníci
Allen Ginsberg, Jack Kerouac, Neal Cassady, Petr Orlovski...No prostě jeden génius vedle druhého. Možná si spíše než géniové pomyslíte ožralové, feťáci a prasáci, ale dle mého skromného názoru to byli opravdu géniové. Jen neunesli tíhu daru s nímž se narodili a vlastně neunesli ani to do jakého Světa se narodili. Jeden můj známí řekl větu, která to podle mého dobře vystihuje: Každý se se životem vyrovnává jinak.

2. Styl psaní
Ruku na srdce Vy všichni rebelové: kdo z Vás se nazamiloval do proslulé a odzbrojující otevřenosti Beat Generation? To pohrdáním Světem, životem, pravidly a dokonce i smrtí. To všechno je, spolu se skvělým výběrem slov spojených do geniálních vět, namixováno do nejostřejšího drinku jaký si dokážete představit.

3. Životní příběhy
Je neuvěřitelné co všechno si tito lidé zažili a jak si vedli v životě. Tak například Jack Kerouac (autor románu "Na cestě"), když na univerzitě potkal mladého a zakřiknutého Allana Ginsberga (autor básní "Kvílení" a "Kadiš"), který se snažil smířit se svou homosexualitou, začal s ním udržovat intimní vztah z jakési vděčnosti namíchané se soucitem a touhou po pomoci příteli. V době kdy mu bylo okolo dvaceti let si vzal teprve patnáctiletou holčinu. Později se s ní rozvedl, když poznal svou životní lásku. S tou založil rodinu, ale ještě před tím žili ještě s Nealem Cassadym ve třech. Řekla bych, že kdyby se do životopisu uváděli i tyhle podrobnosti byli by šéfové hodně překvapení, když by k nim Jack přišel žádat o práci.

4. Sebevraždy
Tukejte si na čelo, označujte mě za blázna, ale mne prostě sebevraždy fascinují. Nevím jak to vysvětlit, ale to nesnesitelný zoufalství a ta nenávast jež Vás donutí vzít si život to všechno mě naplňuje hrůznou úctou a zvědavostí. Beatníci se sebevraždy nebáli, otevřeně o nich psali a polemizovali. Nebáli se vynést na světlo i to o čem se vždy trapně mlčelo.

5. Předsudky
Jsem člověk, kterému, když řeknete: "Tohle se nedělá", ptám se proč? Proč se to sakra nedělá? A proč, jen kvůli tomuvže to nedělají oatatní to nesmím dělat já? A naopak. Šokované pohledy, že čtu ty "fetky, sprosťáky a nechuťáky" me prostě baví!

6. Žádná stydlivost a trach kvůli sexualitě
Když si výše zmiňovaný Allen Ginsberg uvědiml, že je homosexuál cítil se provinile a nejistě. Potkal, ale Jacka Kerouca, který přestože celý život žil s ženami, s ním navázal intimní vztah a úkazal mu že, homosexualita není nic za co by se měl stydět. Později potkal beatníka Petra Orlovského, do něj se beznedějně zamiloval. A měl štěstí. Z Petra a Allena se stali životní partneři. Allen věnoval mnoho svých básní mužskému pohlaví a nebál se ve své tvorbě zaznamenat i všemožné narážky na svou orientaci. Nikdy se netajil s tím, že jeho životní láskou je Petr Orlovski. A to i přesto, že žil v době kdy byla smyčka okolo homosexuality stažena mnohem pevněji, než je dnes.

7. Buddhismus
Beatníci jež nebyli ateisté se zasvětili převážně Buddhovi. A to hlavně proto, že byli pacifisté stejně jako buddhisté. A já se ani jejich buddhistickému cítení nedivím, i já jsem tomuto míromiluvnému a klidnému filozofickému postoji propadla.

8. Přátelství mezi beatníky
Málokteré umělecké hnutí mělo autory, kteří by mezi sebou měli tak pevná přátelství jako v Beat Generation. Například když zemřel Neal Cassady každičký beatník držel smutek, všichni dorazili na pohřeb a všichni si jeho života vážili a jeho smrti litovali. No a upřímně někteří beatníci spolu i žili.

9. Životní styl
Drogy, alkohol a naprosté ignorování pravidel. Já se svou (podle soudu mého okolí) bohémskou duší se s jejich bezstarostností ztotožňuji. Opět použiji za příklad brilatního Jacka Kerouaca: Jednou takhle náhodou nasedl do auta k Nealu Cassadym a vyklubala se z toho několika měsíční cesta po USA. No aprávě o tomhle spontánním rozhodnutí je kniha "Na cestě".

10. Charles Bukowski
Hank patří mezi mé úplně nejoblíbenější autory. O tom zda patří k Beat Generation se vedou dlouhé hovory. Někdo říká nepatří, jiní zase patří. Charles sám řekl, že se být beatníkem necítí, ale mnoho jiných beatníku zase řeklo, že styl jeho tvorby je rozhodně beatnického rázu. A tak ,ať si to uvědomujeme nebo ne, jsme ho tímhle "dilematem" k Beat Generation připojili. Vždycky tu bude spor, který bude spojovat Charlese Bukowského s touto "zbídačenou" generací.
Tak co? Taky jste jim propadli tak jako já, a nebo si jen ťukáte na čelo?

 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 24. října 2015 v 19:23 | Reagovat

O "Beat generation" slyším poprvé a musím říct, že mě neskutečně zaujala. A nejsi jediná, koho fascinují sebevraždy. Popravdě, dokonce jsem si kolikrát hledala záhadná úmrtí slavných osobností (K. Cobaina, S. Viciouse, J. Morrisona atd...), která dodnes nejsou objasněná. Smrti je zbytečné se bát, já počítám s tím, že když přijde, tak přijde. (Třeba je tohle poslední komentář, co tady zrovna píšu...).

Obvykle vyhledávám spisovatele, kteří píšou "jinak" a jejich tvorbu mnoho lidí nepochopí. Ostatně, asi stejně nepochopitelně píšu já na své stránky - jestli budeš chtít, můžeš si něco přečíst, budu jen a jen ráda. :)

2 Wayward T. ♥ Wayward T. ♥ | Web | 19. listopadu 2015 v 12:33 | Reagovat

Ginsberg a Bukowski mě hodně bavili, Kerouacovo "Na cestě" už mě popravdě řečeno bralo míň, ale taky je fakt, že nic jiného jsem od Kerouaca nečetla, takže asi nemůžu úplně soudit. S beat generation se rozhodně neztotožňuji tolik, jako ty, ale jsem ráda, že aspoň od některých jejích představitelů jsem si něco přečetla a určitě si myslím, že mi to dalo celkem dost. Tak jako tak chválím za smysluplný článek (aneb konečně Blog.cz hodil na hlavní stránku něco fajn :D)

3 Nany Nany | Web | 19. listopadu 2015 v 12:43 | Reagovat

Beatnici jsou supr. Zatím jsem četla jen Na Cestě od Kerouaca, Kvílení od Ginsberga a něco málo od Burroughse, ale do budoucna si toho plánuju přečíst ještě mnohem víc :)

4 Xerodoth Sigmius Xerodoth Sigmius | E-mail | Web | 19. listopadu 2015 v 13:12 | Reagovat

Zrovna dočítám Borroughsův Nahý oběd a musim říct, že to ve mně zanechalo dojem. Nevim, jestli můžu říct, že dobrej, ale svym způsobem mi to trochu otevřelo nový dveře myšlení, který jsem trochu zanedbával. Lidi tvrdí, že je to nečitelnost plná homosexuality, brutality a halucinací bez příběhu. Je. Ale když si z toho berete jen něco, je to fakt inspirující.

5 Akim Akim | E-mail | Web | 19. listopadu 2015 v 15:08 | Reagovat

Já na Beat Generation miluji především dvě věci.

1. Vizionářství - tu jejich úžasně využitou schopnost vidět dál, než za roh a dál, než za pár let. Když si tak vezmeš, tak oni už tenkrát kritizovali to komerční bahno, ve kterém se dnes tak nenažraně topíme. Také dokonale popisovali tu společenskou mašinerii, která byla tenkrát na vzestupu a která nutí jít člověka s davem, nebo ho nazve podivínem.

2. Schopnost být sám sebou - oni zkrátka kašlali na společnost, ať byla jakákoli, žili volnomyšlenkářsky a svobodně a to nejen za pomocí alkoholu, drog a sex. nespoutanosti, kdyby nebyli políbeni od Boha, těžko by byli schopni napsat tolik krásných děl, Na cestě, Kvílení, nebo Nahý oběd, to jsou přece veledíla.

Ač Bukowskiho miluji, do BG ho neřadím, nevím on byl prostě jiný, možná to bylo tím, že Beatníci jeli i na drogách, zatímco on dával přednost hlavně alkoholu a to v neomezeném množství, možná ne, ale já ho vnímám trošku jinak.

6 Illumináti Illumináti | Web | 19. listopadu 2015 v 15:48 | Reagovat

wow
                such generation
         very beat
                            so životní styl

                   so sebevraždy

7 Cuttie Cuttie | 19. listopadu 2015 v 16:40 | Reagovat

Ahoj :)

Vím, že jestli tento komentář čteš, ať už jsi kdokoliv, budeš jej ignorovat, ale já bych byla ráda, kdybys to dočetl/a až do konce.. Tímto vás zvu do Nairei! Zrovna rozjíždím vlčí RPG hru a byla bych moc ráda, kdyby se někdo přidal. Pokud si chcete vytvořit vlastní vlčí charakter a za něj hrát a vytvořit jeho příběh, pak je pro vás právě Nairea to skvělé místo, jak si splnit sen!
Pro zájemce: http://nairea.blog.cz/

8 Deny Deny | 19. listopadu 2015 v 17:00 | Reagovat

Ahoj, chtěl jsem se tě zeptat jaky je rozdíl mezi beatníkama, prokletýmy básníky a buřiči?

9 Kiwi Zelená Kiwi Zelená | E-mail | Web | 19. listopadu 2015 v 17:01 | Reagovat

Já taky řeknu pár slov. Nejsem schopna pobrat to tvé nadšení. Beatnici patří k mnou velmi neoblíbené látce a nejsem tak nějak schopna to brát tak, jak to bereš ty. Není to šálek mého čaje. Raději si přečtu třeba Hemingwaye nebo něco méně "neopracovaného". Samozřejmě bez urážky.

10 Weiler Weiler | Web | 19. listopadu 2015 v 19:19 | Reagovat

Beatníci byli kreténi.
Čimž nechci nijak hanit jejich literární úspěchy. Znám spoustu jinejch kreténů, některý mám dokonce rád. Ale beatníci jsou pro mě zkurvenej produkt zkurvený doby.
Jestli tvoje láska k nim neutichne ani po pubertě, pak ti osobně pogratuluju, asi si je pochopila - což je něco, co mně se zkrátka nepodařilo.

11 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 19. listopadu 2015 v 19:34 | Reagovat

Ano, jedno z literárních vrcholů tohle období. Jedno z mnoha, ale je fakt, že je mam hodně vysoko na žebříčku hodnocení. Občas mam pocit, že mi Kvílení změnilo tak trochu život, podobně jako třeba moje zážitky s různýma halucinogenama.

12 Ea Ea | 19. listopadu 2015 v 19:38 | Reagovat

Ťukám si na čelo... drogy a sebevraždy nejsou dobré...

13 Jana Jana | E-mail | Web | 19. listopadu 2015 v 19:52 | Reagovat

Jednoho originálního beatníka mám na gauči a chystám se na něj :) Mám je moc ráda :)

14 jsem-any jsem-any | Web | 19. listopadu 2015 v 20:35 | Reagovat

Skvěle! Parádní článek. Beatnickou generaci zbožňuju. x) Je to vzpoura proti systému a tak... je mi to blízký.

15 Majklice†Světice Majklice†Světice | Web | 19. listopadu 2015 v 20:49 | Reagovat

Beatníci mi vždycky přišli trochu jako hipsteři, nebo mi spíš hipsteři (a taky většina umělecky založených osob, které jsem měla za život možnost potkat) připomínají beatníky. Tím, jak vším pohrdají a jdou proti proudu, a občas to tak trochu smrdí pózou. Nemusím je.

16 Eleanor Eleanor | E-mail | Web | 19. listopadu 2015 v 20:49 | Reagovat

Úžasný článek... Jde vidět, že máš sama jistě částečně duši beatnika, jinak bys je nedokázala tak citlivě a zároveň výstižně popsat ;)

17 Bridget Bridget | 19. listopadu 2015 v 20:58 | Reagovat

[8]: Prokletí básníci jsou situovaní hodně do Evropy zatímco Beatníci jsou vyloženě v USA. Také se liší dobou - Prokletí mají své 19. stol. tudíž byli hodně ovlivnění církví a konvencemi.  A o tom právě psali - chtěli se z téhle doby plně pravidel vytrhnout. No a mezi buřičem a Beatníky a prokletými vlastně žádný velký rozdíl není. Každá doba potřebuje svoje rebeli a buřiče.
[9]: Hemingwaye mám taky ráda. Oni zase dostali název Ztracená generace. A slušné vyjádření názoru opravdu za urážlivé nepovažuji :)
[10]: Víte co říkala matka Forresta Gumpa? No znělo to asi takto: "Pro hlupáky, každý hlupák". A co z toho plyne? Že slušné vyjadřování názoru nás nic nestojí! A mám je za idoly už pěkných pár let, takže myslím že to jen tak neskončí.
[12]: Nejsou dobré? To záleží na úhlu pohledu. A ťukat si můžete na co chcete.
[9]:

18 Ell-e Ell-e | E-mail | Web | 19. listopadu 2015 v 21:00 | Reagovat

Beatníky jsem oťukla a ještě se chystám je oťuknout trošku víc, jen co se mi dostane pod ruku Nahý oběd. Nicméně jsem jim takhle nepodlehla, asi to nebude úplně pro mě. :)

19 Bookeaterka Bookeaterka | Web | 19. listopadu 2015 v 21:45 | Reagovat

Četla jsem "Na cestě" od Kerouaca a neříkám, že by to bylo špatné čtivo, ale čekala jsem od toho víc. Každopádně jsem ještě na beatníky nezanevřela a jednou se k nim vrátím. Musím říct, že mě než jejich díla fascinuje spíše způsob jejich života. Ta nespoutanost, volnost...

20 Háčko Háčko | Web | 19. listopadu 2015 v 21:56 | Reagovat

Už dlhšie sa interesujem do beatníkov, a neskutočne ma bavia. Kniha Na ceste ma úprimne príliš nezaujala, ale ich samotné úlety, príbehy, spôsob žitia a myšlienky sú dokonalosť. A vďaka tebe zisťujem, že mám k ním bližšie, ako som si myslela ^^
Dokonalý článok, mimochodom.

21 Miloš Miloš | Web | 19. listopadu 2015 v 22:14 | Reagovat

Četl jsem jen Kerouacovo On the Road, pár básní od Ginsberga a dvě knihy od Bukowského, i když je sporné, zda k nim vůbec patří.
V tomto duchu je i několik filmů, např. Malé životní etudy s Jackem Nicholsonem.  
Abstraktně vzato se mně líbí jejich svobodomyslnost, např. opustit rodinu, své povolání a vydat se do světa bez toho, že bych věděl, kde budu zítra spát a co budu dělat (a v tom sem Bukowski zapadá velmi dobře), a když to nebude stát za nic, tak se někde v parku oběsím na prvním stromě, ale žít bych tak nechtěl.

Jinak jsem také rád, že se do výběru dostalo konečně něco zajímavého.

22 Cinereo Cinereo | E-mail | Web | 19. listopadu 2015 v 22:20 | Reagovat

Kámo, mluvíš mi z duše!

Ale podle mě i dnešní generace autorů (která převážně ještě nedospěla a nevydala své tituly, zkrátka je jen na cestě ke slávě - a teď teda nemluvím ani o tobě, natož o sobě) je podobným stylem strašně nasáklá a jednou se to do literatury dozajista všechno opětovně probojuje :)

23 avant-garde avant-garde | E-mail | Web | 20. listopadu 2015 v 0:01 | Reagovat

Beatníci jsem nikdy neměl moc rád. Nějak omylem jsem k tomu ale dostal a dokonce ilustroval obálku pro časopisu Social:

http://avant-garde.blog.cz/1404/mala-ilustrace-do-casopisu

Bukowski je dnes strašně populární a pro mě to ztrácí hodnotu. Pomalu to čte každá dospívající holka, co si myslí, jaký je to cool číst si o vodku se sevenupem, děvkaření a portského vína.

Toť vše.

24 Deny Deny | 20. listopadu 2015 v 6:46 | Reagovat

[17]: Super Děkuji ti :)

25 Termitka Termitka | Web | 20. listopadu 2015 v 9:20 | Reagovat

Máš na to zajímavý názor. Bavilo mě to číst a s těmi sebevraždy to mám stejně, také mě fascinují ❤

26 Colee Colee | Web | 20. listopadu 2015 v 14:56 | Reagovat

:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama